BESPLATNI ONLINE KURS MEDITACIJE

Dobar dan narode i dobrodošli!

Pred vama je uvodni, besplatni online kurs meditacije, inače deo osnovne obuke koju imaju svi đaci (ne ćaci!) u našoj školi za instruktore joge. U školi ovaj deo programa započinjemo obično krajem decembra ili početkom januara, a vi možete, kad god hoćete. U svakom slučaju što pre, to bolje. 😉

Ovaj uvodni deo, koji vam je ovde na raspolaganju, sadrži pet celina. Od toga su tri vođene meditacije. Prva je meditacija na telo, zatim meditacija na dah, a treća je meditacija na dah i telo u pokretu.

Pre nego što se bacite na meditiranje spremio sam vam i dva kratka teksta.

Prvi se bavi odgovorom na pitanje šta je meditacija.

U drugom tekstu se bavim sedenjem, odnosno položajem tela i kako proći kroz ovaj uvodni program.

Nakon ta dva teksta slede tri vođene meditacije.

Dakle prvo čitamo, pa se onda bacamo na posao.

Neću se ljutiti ako se prijavite na bilten škole, koji stvarno šaljemo samo kad imamo šta pametno za reći.
Evo ovde ispod se upišete, pa proverite.

 

Klikom na linkove ispod, otvara vam se odgovarajući deo kursa. 

Pa da počnemo…

 

Šta je meditacija?

Tema prvog teksta je meditacija prvenstveno u praksi, a ponešto i u teoriji. Ovde dajem odgovor na pitanje šta je i šta znači meditacija. Nakon toga sledi kratak pregled naučno proverenih činjenica u vezi sa dobrobitima meditacije. Kao i uvek, u skladu sa vizijom Minimal joge kao sekularne škole, koja podstiče kritičko mišljenje, držim se činjenica koje predstavljam u kratkoj formi.

Nakon teorijskog dela učimo kako da sedimo, pa onda i kako da meditiramo. 

VAŽNO je da vam kažem odmah na početku: Joga je meditativna praksa! Međutim, iz praktičnih razloga i samo zbog toga što se tako odomaćilo, iako je to faktički netačno, kada u ovom tekstu govorim o meditaciji, prvenstveno mislim na statične telesne pozicije u sedećem ili ležećem, a ponekad i u stojećem položaju.  Continue reading

Položaj tela tokom meditacije – sedeti ili ležati?

Kada je pitanju položaj tela, meditirati se može: sedeći, ležeći, stojeći, u pokretu…. Suština je da kod statičnih meditacija položaj tela igra relativno malu ulogu. 

Različite varijante sedenja prikazane su ispod na slici 1. Ukoliko se odlučite za takozvane tradicionalne pozicije (gornji red), zadnji deo karlice bi trebalo da bude na jastuku visine oko 10-20 cm. Prednji deo karlice je blago spušten i kolena dodiruju pod.

Takozvani turski ili indijanski sed nije na slici, ali se takođe može praktikovati. Continue reading

Scroll to top