Šta je minimalizam

Šta je minimalizam? je još jedno u nizu pitanja koja me zanimaju, kojim se relativno intenzivno bavim i na koje postoje različiti odgovori koji naravno zavise od kontekta. Evo nekih:

  • minimalizam je praktična filozfija, odnosno način života koji se drugačije naziva jednostavnim životom, odnosno na engleskom simple living;
  • minimalizam je umetnički izraz, odnosno stil i u lepim i primenjenim vizuelnim umetnostima, uključujući i muziku i arhitekturu;
  • minimalizam je teorija tehničkih, kompjuterskih komunikacija odnosno način komuniciranja koji u fokus stavlja jasne i kratke instrukcije i dokumentovanje istih sa ciljem da se uspešno na najjednostavniji i najefikasniji način izvrši zadatak.
  • minimalizam je lingvistička teorija, a kad smo već kod jezika, minimalizam je i književni stil

Šta je minimalizam? Manje je više

Šta je minimalizam kao precizna komunikacija?

Minimalizam kao teorija tehničke komunikacije podrazumeva korišćenje struktuiranog pisanja i tematsko, odnosno modularno, kreiranje sadržaja koji se može iznova koristiti u različitim kontekstima. Cilj je prenošenje informacije na jednostavna način bez nepotrebnih dodataka, konstantno se stavljajući u ulogu kranjeg korisnika, odnosno uvažavajući korisnikov način mišljenja i obrade informacija. Moguće greške tokom procesa komunikacije se posmatraju kao prilike za učenje i ispravke, a ne kao greške.

Džon Kerol, informatičar i teoretičar minimalizma u komunikaciji informacionih sistema oslanja se u najvećoj meri na istraživanja u oblasti kognitivnih nauka. Njegova glavna tvrdnja je da bi materijale i sadržaje trebalo formulisati u kratkim crtama sa fokusomi na konkretne zadatke i probleme, a ne u dugačkim dokumentima i tekstovima. Osnovni cilj je olakšavanje izvršenja određenog zadatka kroz konkretne instrukcije, predstavljene na sistematičan način.

Šta je minimalizam kao umetnički izraz u vizuelnim umetnostima?

Minimalizam je kao umetnički izraz našao svoje mesto u različitim umetničkim formama. Ima ga u lepim umetnostima, u arhitekturi i primenjenim umetnostima, a ima ga i u muzici i u književnosti.

U kom god kontekstu da je, osnovna ideja minimalizma je da pokaže suštinu, odnosno osnovni oblik stvari bez ukrasa i dodataka.

Koren minimalizma u arhitekturi je škola dizajna i arhitekture Bauhaus, nastala 1919 u Vajmaru u Nemačkoj. Školu je osnovao Valter Gropijus, arhitekta, sa namerom da ujedini lepe i primenjene umetnosti.

Kada su u pitanju lepe umetnosti, stil je nastao u Americi nakon drugog svetskog rata, a vrhunac popularnosti dosegao je tokom 60ih i 70ih godine XX veka. Donald Džad, Den Flavin, Iv Klajn su neki od umetnika koji su stvarali inspirisani minimalističkim principom. Ja nisam veliki fan minimalističkog izraza navedenih umetnika.

Najpoznatija imena koja se vezuju za minimalizam u muzici su Džon Adams, Filip Glas i Majkl Nojman. Ja bih ovoj listi dodao i Erik Satija, koji se čak smatra i rodonačelnikom muzičkog minimalizma.

U modi su to autori Jil Sander, Helmut Lang…

Šta je minimalizam kao način života?

Premisa minimalizma kao načina života podrazumeva pojednostavljenje sopstvenih životnih potreba. Jedan od prvih koraka ka tome je umanjenje poseda, odnosno redukcija broja objekata koje posedujemo. Osnovni kriterijum kojim bi se trebalo voditi je: korisnosti. Drugim rečima, zapitaš se: treba li meni ovo uopšte?
Odgovor na pitanje šta je minimalizam u ovoj sferi se sve više traži u mogućnostima minimalističkog načina života kojima je cilj samodovoljnost, kao sposobnosti da se živi bez (pre)čestog kontakta sa drugima. To uključuje i samoodrživost kao samostalno obezbeđivanje resursa neophodnih za život.

Za razliku od života u siromaštvu minimalistički odnosno jednostavan način života je stvar izbora, odnosno svesna odluka pojedinca, a ne splet okolnosti.

Klik na sliku ispod će vas odvesti na tematsku stranicu „minimalzam“, na kojoj se opširnije bavim kontekstima i temama u vezi sa minimalizmom. Šta je minimalizam

Dakle, šta je minimalizam?

Za mene, najbolji odgovor na pitanje šta je minimalizam glasi: minimalizam je puno toga, ali je osnovna ideja iza svih koncepata minimalizma usmeravanje fokusa na suštinu stvari.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Scroll to top